Menu
Джерело: stocksnap.io

Гід по сирах для справжнього гурмана

За даними Міжнародної федерації виробників молока, в світі існує близько п'яти сотень видів та комбінацій сирів. Існують класифікації, які налічують понад тисячу. Про те, які бувають сири, і які бувають класифікації сирів, ми розповімо в цій статті.

 • Торгова марка з насиченою історією якості тривалістю понад півстоліття

За даними Міжнародної федерації виробників молока, в світі існує близько п'яти сотень видів та комбінацій сирів. Існують класифікації, які налічують понад тисячу. Про те, які бувають сири, і які бувають класифікації сирів, ми розповімо в цій статті.

За твердістю

Будь-яка людина знає, що існують сири тверді, м'які, напівм'які, та інші. У той же час, класифікація сирів за твердістю — не зовсім точна. Далеко не завжди можна однозначно віднести сир до якогось типу — наприклад, у багатьох випадках грань між м'якими та напівм'якими, твердими та напівтвердими сирами досить розмита. Твердість сиру залежить від вмісту рідини, яка в свою чергу залежить від способу пресування і часу старіння.

 • М'які сири — це сири, для яких не потрібно визрівання, наприклад Брі, Камамбер і Нешатель (всі три — Франція).
 • Кисломолочні сири також м'які на смак. Це Моцарелла, Маскарпоне, Рікотта (всі три — Італія), Фета (Греція).
 • Напівм'які сири містять багато рідини, вони м'які на смак. До цієї групи належить сир Хаварті (Данія), Мюнстер і Пор-Салю (Франція).
 • Сири середньої твердості: Емменталь і Грюйєр (Швейцарія), Гауда і Едам (Голландія), Ярлсберг (Норвегія), Канталь (Франція), Кашкавал (Румунія).
 • Тверді сири готуються за допомогою пресування. Відомі представники цього виду сирів — це Чеддер (англійський сир з графства Сомерсет, Англія), Пармезан і Пекоріно Романо (Італія).
  Деякі тверді та напівтверді сири перед пресуванням варять.
 • До варених пресованих сирів відносять Емменталь і Грюйєр (Швейцарія), Пармезан (Італія), Бофор і Конте (Франція).
 • Неварені пресовані сири: Гауда і Едамер (Голландія), Чеддер (Англія), Канталь і Мімолет (Франція).

Гід по сирах

За часом дозрівання

В залежності від виду сиру час дозрівання може займати від декількох тижнів до декількох років.

 • Свіжі сири готуються порівняно просто і швидко. До них відноситься кисломолочний сир, вершковий сир Філадельфія, індійський панір, м'який сир із зеленню fromage blanc, мексиканський зерновий сир queso fresco, корсиканський Броччіо, італійські Рікотта і Моцарелла, грецький Мізітра, кіпрський Анарі, норвезький Брюност, та інші.
 • Сири, які витримуються кілька тижнів: Камамбер (три тижні), Таледжо (від 6 до 10 тижнів), Монтерей Джек (близько місяця).
 • До року: Рокфор (5 місяців), Емменталь (4 місяці).
 • Більше року: Чеддер і Гауда (хороші сорти — не менше року), Парміджано Реджано (не менше року), Манча (до 2 років).

За країною походження

Існує безліч видів сирів родом з різних країн, і все ж деякі країни входять в число лідерів:

 • Звичайно ж, це Франція, яка є батьківщиною понад 500 сортів сиру, в тому числі таких як Брі, Камамбер, Конте, і багато інших.
 • Італія як батьківщина піци входить в число лідерів за кількістю сирів. Це всім відома Моцарелла, Пармезан, Проволоне, і т.д.
 • Швейцарія: Емменталь, Грюйер.
 • Відомі сири є і у Великій Британії (Чеддер), в Німеччині (Баварія Блю, Камбоцола), в Греції (Фета), в Грузії (Сулугуні), в Іспанії (Манча), в Голландії (Гауда, Едамер), в Норвегії (Ярлсберг) , в Росії (Адигейський).

За походженням молока

Більшість сирів виробляються з коров'ячого молока, проте є і винятки: сири з молока вівці (Рокфор, Арагон, Костеллано, Рікотта, Фета), з молока кози (Пелардон, Ріготт-де-Кондріє, Кротті-де-Шавіньоль), з молока інших тварин (рідкісні види сирів).

Гід по сирах

5 відомих видів сирів

У кожного сиру, крім унікальних смакових якостей, є своя історія та особливості. Пропонуємо вам 5 відомих видів сирів.

Моцарелла

Італійський сир, відноситься до свіжих сирів (без дозрівання). Виготовляється з молока корови (mozzarella fior di latte) або азіатського буйвола (mozzarella di bufala). Широко відомий як сир, який використовується для приготування піци. Існує багато різних видів Моцарелли, в тому числі в розсолі.

Гід по сирах

Чеддер

Твердий сухий сир Чеддер — родом з графства Сомерсет в Англії. Хороший Чеддер дозріває мінімум рік, однак існує безліч різновидів. Наприклад американський аналог, який використовується для бургерів, сильно відрізняється від традиційного Чеддера як зовнішнім виглядом, так і смаком.

Гід по сирах

Гауда

Гауда — це напівтвердий сир з коров'ячого молока, родом з Голландії. Мінімальний час дозрівання цього сиру — 4 тижні, однак хороші сорти дозрівають до року. Як і у випадку з Чеддером, існує багато видів Гауди. Старі сорти відрізняються хрусткою текстурою, яка створюється завдяки частинкам молочнокислого кальцію і амінокислоти тирозин.

Проволоне

Проволоне — один з найсмачніших італійських сирів, який відрізняється вишуканим м'яким смаком та витонченим ароматом. Дозріває від 3 (Provolone Dolce) до 4 (Provolone Piccante) місяців. Буває класичний і копчений. Прекрасно смакує з хлібом, м'ясом, вином та багатьма іншими продуктами.

Гід по сирах

Таледжо

Цей італійський сир з'явився понад тисячу років тому. Легенда стверджує, що його абсолютно випадково приготували ченці. Таледжо — м'який сир, який відрізняється унікальним смаком та неповторним насиченим запахом, розрахованим виключно на любителя. 

 • Торгова марка з насиченою історією якості тривалістю понад півстоліття